Çalışma saatleri
09:00 - 18:30
Adres
Adalet Mah. Şehit Fethi Sekin Cad. No:4 K:21 D:213 Novus Tower Bayraklı/İZMİR
0 (232) 503 40 63
info@zrzhukuk.com

Blog

İŞTEN ÇIKARMAYA 3 AY YASAK GETİREN KANUN VE DİĞER DÜZENLEMELERİ
14
MYS

İŞTEN ÇIKARMAYA 3 AY YASAK GETİREN KANUN VE DİĞER DÜZENLEMELERİ

7244 sayılı ‘’ Yeni Koronavirüs Salgının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ‘’ ile işveren tarafından; işten çıkarmaya 3 ay yasak getiren kanun 16/04/2020 tarihinde yasalaşmış ve işçi lehine bir düzenleme getirilmiştir. Normal şartlarda 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin ülkemizde ve dünyada yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle iş sözleşmesini zorlayıcı neden kapsamı altında derhal fesih hakkı bulunuyorken 16/04/2020 tarihli yasa ile salt ahlak ve iyiniyet kuralları dışında mevcut işçinin işten çıkarması engellenmiştir. Yasanın 9. Maddesi ile 4857 sayılı İş Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

KORONAVİRÜS PANDEMİSİ SONRASI TELAFİ ÇALIŞMA USULÜ
21
NİS

KORONAVİRÜS PANDEMİSİ SONRASI TELAFİ ÇALIŞMA USULÜ

Dünyanın ve ülkemizin maruz kaldığı koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok işyeri çalışmayı durdurmuş bir kısmı ise yarı zamanlı olarak çalışmaya devam etmektedir. Normal zamanlardaki çalışma sürelerinin çok çok altında çalışmak zorunda kalan işyerlerinde işverenlerin bu süreci nasıl telafi edeceği hususunda ciddi endişeleri bulunmaktadır. Tam da bu noktada akla telafi çalışma kavramı gelmektedir.Bu yazımızda telafi çalışmanın ne demek olduğu ve hangi koşullarla uygulanabileceği hususunda bilgilendirmemiz yer almaktadır.

TANIMA VE TENFİZ
11
MRT

TANIMA VE TENFİZ

Yabancı bir ülke mahkemesince verilmiş olan mahkeme kararlarının Türkiye’de uygulanabilirliği yoktur. Böyle bir kararın Türkiye’de de geçerli olabilmesi için öncelikle tanınması ve şartları varsa tenfizi de gerekmektedir. Görüldüğü üzere tanıma ve tenfiz işlemleri için bir mahkeme kararı aranmaktadır.

İHTİYATİ HACİZ NEDİR?
10
EYL

İHTİYATİ HACİZ NEDİR?

İhtiyati haciz kurumu üzerinde malvarlığı bulunan ancak bunu alacaklılarından kaçırma ihtimali yüksek olan borçluların kaçırma eylemini önleyebilmek maksadıyla hukuk sistemimize girmiş bir kurumdur.

HALİNE MÜNASİP EV
26
KSM

HALİNE MÜNASİP EV

İcra İflas Kanunu 82. maddesi haczi caiz olmayan mal ve hakları düzenlemektedir. Bu maddeye göre borçlunun haline münasip evi de haczedilemeyecek mallar arasında sayılmıştır. Bu maddenin temelinde kişilerin yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan mallarının satılmasının önüne geçilmesi isteği yatmaktadır.